Gimnastyka korekcyjna

1-3

Prawidłowa postawa ciała ma decydujące znaczenie dla rozwijającego się organizmu człowieka i jego zdrowia (układy krążenia, oddychania, trawienny, kostny). Właściwie i odpowiednio szybko podjęte działania korekcyjne zapobiegają pogłębianiu się i utrwalaniu wad postawy ciała i wynikającym z tego w następstwie schorzeniom organizmu.

Na zajęcia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej uczniowie są zakwalifikowani na podstawie diagnozy przeprowadzonej przez lekarza pediatrę, lekarza ortopedę, pielęgniarkę szkolną jak również nauczyciela prowadzącego zajęcia specjalistyczne, który także jest przygotowany do diagnozowania wad postawy. Tak szeroki wachlarz osób zajmujących się wadami postawy pozwala diagnozować i kierować na zajęcia uczniów potrzebujących specjalistycznych ćwiczeń.

Podstawowym celem zajęć korekcyjnych w szkole jest przeciwdziałanie i zapobieganie

powstawaniu i pogłębianiu się wad postawy u dzieci i młodzieży. Postawa nauczyciela powinna być pełna życzliwości wobec dziecka i jego rodziców. Bardzo ważne jest uświadomienie dziecku jego wady i jej konsekwencji w dalszym życiu, próby eliminowania ewentualnych kompleksów psychicznych spowodowanych uczestnictwem w zajęciach.

1-1

W bezpośrednim kontakcie z rodzicami lub opiekunami dziecka ważne jest uświadomienie przyczyn i skutków wad postawy oraz przekazanie zaleceń dotyczących dziecka, do których powinni stosować się poza szkołą.

Zajęcia gimnastyki korekcyjnej organizowane w szkole (ZS nr4) obejmują dzieci z następującymi wadami postawy:

Wady kręgosłupa

• w płaszczyźnie strzałkowej (plecy krągłe, wklęsłe, okrągło-wklęsłe, płaskie)
  • w płaszczyźnie czołowej (boczne skrzywienia kręgosłupa – skoliozy)

B   Statyczne zaburzenia kończyn dolnych

• koślawość, szpotawość stóp
  • stopy płasko-koślawe

Zajęciami korygującymi objęte są również dzieci z zaburzeniami układu mięśniowego

(spastyczność, wiotkość mięśni). Na gimnastykę korekcyjno-kompensacyjną przychodzą też dzieci z nadwagą i niedowagą.

1-4

Do programu zajęć z gimnastyki  korekcyjno-kompensacyjnej  należą następujące bloki ćwiczeń:

1) Ćwiczenia ogólnorozwojowe

– celem ich jest dążenie do prawidłowego i harmonijnego rozwoju fizycznego dziecka, do wzmocnienia jego wydolności oraz sprawności fizycznej i ruchowej. W czasie tego bloku w kontakcie z uczniem staram się eliminować kompleksy psychiczne spowodowane uczestnictwem w zajęciach – np. konieczność  przebierania się dzieci otyłych zahamowanych emocjonalnie.

2) Ćwiczenia kształtujące odruch prawidłowej postawy – mają one na celu uświadomienie uczniowi rodzaju posiadanej wady, wyjaśnić skutki jej trwania, wdrażać potrzebę wykonywania ćwiczeń (autokracja) i zmierzać do kształtowania umiejętności przyjmowania prawidłowej postawy za pomocą czucia wewnętrznego.

3) Ćwiczenia wyprostne – mają na celu wzmacnianie mięśni posturalnych, utrzymujących (nawyk) prawidłową postawę ciała. W tej grupie ćwiczeń należy zwracać szczególną uwagę na: ćwiczenia wyprostne tułowia (bez przyrządu, z przyrządem, ze współćwiczącym), ćwiczenia w opadach tułowia, ćwiczenia na ławkach, drabinkach, skrzyni w pozycjach leżących, opadających (czynne i bierne).

4) Ćwiczenia oddechowe

1-2

• kształtują one umiejętność prawidłowego oddychania i mają  na celu :
  • zwiększenie pojemności życiowej płuc oraz wydolności i sprawności aparatu oddychania,
  • wzmocnienie mm klatki piersiowej i przepony,
  • zniesienie przykurczy  mięśni oddechowych.

Ćwiczenia te stosujemy w pozycjach wysokich, w pozycji statycznej i dynamicznie (ruch) oraz w pozycjach siedzących, jako ćwiczenia  czynno–dynamiczne ze współpracą kończyn górnych przy użyciu przyboru.

5) Ćwiczenia anty-grawitacyjne – wydłużające, mają na celu mobilizację mięśni krótkich kręgosłupa. Prowadzimy je w formie ćwiczeń z różnymi obciążeniami na głowie (woreczek, książka, itp.). W formach ćwiczeń stosujemy: chody we wspięciu na palcach z odpowiednim obciążeniem, w siadach napinanie mięśni z równoczesnym wypychaniem ciężaru ciała ku górze, w pozycji leżącej – w formie wyciągania ramion i nóg tzw. zabawa w „rośnięcie”. W bloku tych ćwiczeń stosujemy też w różnych pozycjach ćwiczenia karku i szyi.

6) Ćwiczenia specjalne korygujące daną wadę.